HACS bemutató

LEADER – HELYI AKCIÓ CSOPORT

és a

KIS-KÜKÜLLŐ BALAVÁSÁR-SÓVÁRAD EGYESÜLET

Rövid leírás

A Kis-Küküllő Balavásár-Sóvárad Egyesület egy  együttműködés alapján jött létre a következő partnerek között:

Ennek a partnerségnek a kezdeményezésével alakult meg 2010. január 8.-án a Helyi Akció Csoport, röviden HACS. A HACS jogi besorolása a 26/2000 Kormány Rendelet alapján történt, és 2010. május 12.-én jegyezték be a segesvári bíróságon.

 

Az EGYESÜLET/HACS célkitűzései:

Az egyesület tevékenységei azokat a vidékfejlesztési ágazatokat célozzák meg, melyek a kultúrára, oktatásra, gazdaságra, társadalmi ágazatra, szolgáltatásokra valamint a célkitűzések elérése érdekében tanulmányok és projektek kidolgozására vonatkoznak.

A célkitűzések végrehajtásában az egyesület együttműködik a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vidékfejlesztési Minisztériummal, valamint a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökséggel.

 

AZ EGYESÜLET SZERVEI:  

Az egyesület tagjai 8 közszférából/községek és város, 10 magánszférából/vállalkozók, engedélyezett fizikai személyek, gazdasági egységek, mezőgazdasági farmok és 8 civil szervezetből/ONG állnak, melyeket a következő személyek képviselik:


A HACS/Kis – Küküllő Balavásár – Sóvárad Egyesület 2010 – 2011 között, Balavásár – Gyulakuta – Vécke – Havad – Erdőszentgyörgy – Makfalva – Kibéd – Sóvárad térségek közösségeivel együtt kidolgozta a Helyi Fejlesztési Stratégiát/Helyi Fejlesztési Tervet, amely valós fejlesztési szükségleteket vesz figyelembe, társadalmi együttműködésen alapszik és az EU elveihez igazodik.

A HACS 2011-ben vált a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium által meghatalmazott, önálló egység.

A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv keretében – a IV. tengely LEADER, a FEADR és Románia Kormánya biztosításával 2.856.791 eurót nyert, amelyből 2.285.432,80 eurót lehet kipályáztatni a térség fejlesztése szempontjából, 2012-2015 között. A támogatás kedvezményezettjei: közegységek, intézmények, gazdasági egységek, engedélyezett fizikai személyek, kis- és középvállalkozások, fizikai személyek, stb.  A pályázatok célkitűzései tiszteletben kell tartsák a LEADER elveit és a Helyi Fejlesztési Stratégiába/Helyi Fejlesztési Tervbe foglalt célkitűzéseket szolgálja.

 A LEADER – IV. Tengely általános célkitűzése: a helyi céloknak megfelelő kezdeményezések elindítása és működtetése, alkalmazva a „lentről felfelé” megközelítést, a helyi szereplők bevonásával a saját vidékük gazdasági, demográfiai, oktatási és kulturális fejlődése érdekében, egy helyileg kidolgozott és érvénybe léptetett fejlődési stratégia keretén belül.

2012 januárjában, a finanszírozási szerződés aláírása után, megalakult a HACS munkacsoportja, mely 7 személyből áll és az adminisztratív részleget képviselte.

Jelenleg a HACS csapatnak a következő összetétele van:

A HACS és a HACS munkacsoportja minden erővel azon dolgozik, hogy tájékoztassa és mozgósítsa a térség lakosságát, értékesítse a humán, természeti, gazdasági, hagyományos erőforrásokat, a helyi közösség ismereteit, mely a kistérség fejlesztésére szolgál, felhasználva a LEADER program által felkínált pénzalapokat.

A HACS területén a Helyi Fejlesztési Terv a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv intézkedéseinek alkalmazásával valósul meg, összhangban a közösség jól meghatározott szükségleteivel és prioritásaival.